Dneškem začíná zbytek tvého života.Tak ho nepromrhej zbůhdarma.
Dopady finanční krize Jak ovlivní privatizaci v Česku? ANKETA Investoři J&T se chtějí účastnit prodeje ČSA, Pentu zajímá letiště. Sto miliard za Ruzyň je nesmysl, tvrdí byznysmeni.

16. prosince 2008 v 19:12 | niklik krade opet |  Politika
Dopady krizePřes bilion korun - rozpočet Česka na celý rok - může stát získat při dokončení všech privatizací, které připravila nebo teprve "nakousla" současná vláda. Jenže do mamutí akce, kdy budou postupně na prodej státní aerolinky, pošta a dráhy nebo i lesy, najednou zasáhla finanční krize.

"Připravujme privatizace dál, a pak počkejme na to, jak budou vypadat nabídky," shoduje se drtivá většina politiků i ekonomů, oslovená HN. Nejdál jsou přípravy na prodej ČSA a Letiště Praha. O aerolinky má zatím největší zájem ruský Aeroflot. U letiště je podle ministerstva dopravy na šedesát zájemců.
ČSA: Penta ne, J&T ano

Tendrů na oba podniky se chtějí v konsorciu se zahraničními partnery účastnit i tuzemští investoři. Zdá se přitom, jako by si dva z nich, společnosti J&T a Penta, už rozdělili sféry zájmu. "Privatizaci aerolinek už nesledujeme, zajímáme se o letiště," potvrdil HN spolumajitel Penty Marek Dospiva.
Více o privatizaci si přečtěte ZDE

Favoritem privatizace ČSA je Aeroflot

Miroslav Kalousek: Zájemce o ČSA čeká "bezpečnostní síto"

Naopak partner J&T Daniel Křetínský už se prý Ruzyní nezabývá. "Ale u ČSA nějakou roli hrát budeme," předpovídá. Třetí z významných investorů, PPF Investments, zatím stojí v pozadí.

ČSA jsou v privatizaci malým soustem. Ministr dopravy Aleš Řebíček počítá s nejvýše pěti miliardami korun (ale jiné odhady začínají už na dvou miliardách). Zato u letiště vyrukoval ministr financí Miroslav Kalousek s cifrou sto miliard korun. A investoři, kteří se o transakci zajímají, už vyrazili do boje. "Je to absolutní nesmysl. Stát může dostat tak nejvíc šedesát miliard," tvrdí jeden z nich.

I podle ekonoma Miroslava Zámečníka budou licitace o cenu hodně tvrdé. "Co když má čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Krugman pravdu, a čeká nás těžká recese? Pak může být sto miliard za Ruzyň opravdu utopie," upozorňuje.
MÁ STÁT PRIVATIZOVAT FIRMY V DOBĚ, KDY HROZÍ EKONOMICKÁ KRIZE?
MIROSLAV ZÁMEČNÍK, ekonomJIŘÍ PAROUBEK,předseda ČSSDALEŠ ŘEBÍČEK, ministr dopravyJIŘÍ ČUNEK, Vicepremiér a šéf KDU-ČSLPETR GANDALOVIČ, ministr zemědělstvíDAVID MAREK, analytik Patria Finance

Zda prodat ČSA? Včera už bylo pozdě. Další privatizace už jsou v jiné kategorii. Ale platí, že vláda může dál pracovat i na krocích k prodeji všech ostatních podniků. Nebude však žádná tragédie, pokud se pak například Letiště Praha neprodá hned příští rok. Ale počká se na výhodnější dobu s mnohem výhodnějšími nabídkami. Peníze vynaložené do přípravy privatizací, třeba převodů na státní akciovky, se státu neztratí.

Vedle jednání s Pentou o pozemcích musí vláda odstranit u letiště ještě další zádrhel. Pražský primátor Pavel Bém požaduje po premiéru Mirku Topolánkovi splnění údajné "džentlmenské dohody", že město získá 34 procent akcií letiště. Topolánek tvrdě vzdoruje. Před nadcházejícími krajskými a senátními volbami sice oba džentlmeni z ODS složili zbraně, ale tím svár nezmizel.

"Po volbách o tom rád pohovořím," naznačil HN Bém, že se vzdát nehodlá. Podle politika, který je o sporu dobře informován, zatím Bém moc šancí na akcie nemá. "Topolánek by mohl situaci uklidnit tím, že by na Prahu akcie převedl. Jenže by tím zároveň paradoxně ztratil poslední možnost, jíž zatím drží svého stranického rivala Béma v šachu," popisuje zdroj, jak stranická politika ovlivňuje privatizaci.
Paroubek by chtěl vše jinak

Technicky ovšem nemusí brát vláda na spor premiéra s primátorem ohled, letiště privatizovat může. Zásadní obrat by nastal, pokud ODS ve volbách výrazně ztratí, a nastanou otřesy a nakonec změny na politické scéně.

Lídr opoziční ČSSD Jiří Paroubek zdůrazňuje, že vyjma prodeje ČSA není teď nakloněn žádným dalším privatizacím. Jinak než ODS vidí některé prodeje i koaliční lidovci. Vedle zrušení kroků k odstátnění Budvaru by tak šel v prvé řadě k ledu i projekt na postupný prodej státních Lesů (mají hodnotu 750 miliard!). Rychlost privatizace tak stojí a padá se současnou Topolánkovou vládou.


NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama