Dneškem začíná zbytek tvého života.Tak ho nepromrhej zbůhdarma.
Kapr obecný (Cyprinus carpio) je paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovití (Cyprinidae). Je největší českou kaprovitou rybou a jeho chov má pro Českou republiku velký hospodářský význam.Je bezkonkurenčně nejpěstovanější chovnou rybou.

22. prosince 2008 v 3:01 | niklik
Kapr obecný


Kapr obecný


Kapr obecný


Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: Kapr (Cyprinus)

Binomické jméno
Cyprinus carpio
L., 1758
A někdy se podaří aj takový ulovek jako nasemu tatikovi!!!!!

Popis

Kapr obecný má několik forem, z nichž forma sazan je původní a nezušlechtěná. Sazan má protáhlejší tělo, po celé délce kryté šupinami. V proudících vodách je jeho tělo více protáhlé a nízké.

U zušlechtěných forem se hřbet za hlavou výrazně zvedá a je oproti tělu menší. Tlama kapra je výsuvná a na jejím obvodu jsou čtyři vousy. Ústa jsou neozubená, potravu zpracovávají požerákové kosti, které mají u kapra tři řady zubů. Oči jsou zlatavé, olivově zelené a pohyblivé. Kapr má hřbetní, prsní, břišní, řitní a ocasní ploutve.

Hmotnost kapra obecného může ve vhodných podmínkách přesáhnout 20 kilogramů a jeho délka může přesáhnout 100 centimetrů.


Rozšíření

Kapr je původním druhem v Evropě. Vyskytuje se v řekách a jezerech úmoří Černého moře, Kaspického moře a Aralského jezera. Postupně byl pro svou užitkovou hodnotu rozšířen na většinu území Evropy. Byly pro jeho chov budovány celé rybniční soustavy.

Kapr obecný byl zavlečen do Austrálie, kde je považován za extrémně nebezpečný invazívní druh, který má velmi devastující vliv na tamní sladkovodní ekosystémy.
Potrava

Kapr obecný je všežravec, živí se bentosem a drobnými živočichy, které sbírá ze dna. Významnou součást jeho potravy tvoří i některé rostlinné zbytky, zejména různá semena.
Kapr a člověk

[editovat]
Vánoční kapr

Vánoční kapři v uherskobrodské kašně

Vánoční kapr je středoevropské specifikum. Už od středověku se mohl jíst v době půstu, protože stejně jako ostatní ryby, nebyl považován za maso. V českých zemích bylo odpradávna značně rozšířeno rybníkářství a kapra si mohli dovolit i nemajetní lidé. Některé prameny uvádějí, že se kapr na vánočním stole objevil už v 17. století, ale ve větší míře se u nás o vánocích konzumuje až od konce 19. století. Štědrovečerní kapr se stal jedním ze symbolů českých Vánoc.
Sportovní lov

Dva kusy kapra obecného ulovené při sportovním rybolovu

Kapr je významnou sportovní rybou. Podle statistik MZe ČR bylo v ČR roku 2002 vyloveno na udici 3 909 tun kaprů (z celkového množství 4 983 tun)
Hospodářský chov

Kapr obecný je chován jako významná hospodářská ryba. Jeho neocenitelnou vlastností je rychlý růst a kvalitní maso (nevýhodou pak je velké množství malých pružných kostí). Z České republiky je ve velkém množství vyvážen do evropských zemí, nebo je v nich přímo konzumován. Podle statistik MZeČR bylo v ČR roku 2002 vyprodukováno 16 596 tun tržních kaprů (z celkem 19 209 tun tržních ryb)
Vyšlechtění kapři
lysec - tělo je nepravidelně pokryto různě velkými šupinami

lysec
naháč - zcela lysé tělo nebo ojedinělé šupiny kolem ploutví
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lobkowicz Lobkowicz | E-mail | 22. ledna 2009 v 14:45 | Reagovat

1. kapr obecný není původní evropský druh ryby, je totiž dovezen až z daleké Číny, to ví každé vzdělané dítě

2. sportovní rybolov se řídí pravidlem ,,chyť a pusť", tudíž jsi prase, jelikož za článek s přadanými fotkami, kde jsou kapři vykuchaní, omlácení a válejí se ve vlastní sražené krvi, se tomu praseti rovnáš.

Ve vyspělých společenstvích se vzdává soupeři holt, a to i poraženému, to znamená, že si ho vážíme. U myslivosti a rybolovu je to stejné - nefotíme vyvrhlého srnce s uřízlou hlavou, useklými běhy a s barvou(krví) na srsti, ale například hezky položeného v trávě a ozdobeného materiálem tak, aby zakrýval ránu a stopy barvy; ryby nefotíme vykuchané ve vaně nebo na kuchacím prkýnku, kde jsou ještě kolem kusy vnitřností a sražené krve, ale ještě u vody a tak, aby ryba byla v pěkném zdravém stavu, aby se na ni pohlíželo jako na tvora, zdolaného soupeře, a ne jen jako na kus levného masa. Já když lovím svým sokolem droubnou, tak taky nedělám fotky, kde je již dravcem roztrhaná na kusy, pokud nejde o nějaké odborné fotky.

Ikdyž mluvit na toto téma možná cenu plácat slovy, svým chováním a přístupem k takovým záležitostem se onen člověk odsoudí sám...

S vřelým pozdravem,

Lobkowicz

2 niklik niklik | E-mail | 4. února 2009 v 23:02 | Reagovat

Lobkowicz JE FAŠISTA od:niklik

3 já | 2. ledna 2014 v 16:47 | Reagovat

Lopkowicz má pravdu...:D

4 BenyT BenyT | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:31 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama