Dneškem začíná zbytek tvého života.Tak ho nepromrhej zbůhdarma.
Naše ZOO 3

22. prosince 2008 v 6:53 | niklik |  Naše ZOO
Naše ZOO 3

Užovka červená

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: hadi (Serpentes)
Čeleď: užovkovití (Colubridae)
Rod: užovka (Elaphe)

Binomické jméno
Elaphe guttata


Užovka červená (Elaphe guttata) je nejedovatý had divoce žijící v jižních oblastech Severní Ameriky.

Popis

Jedná se o nejrozšířenějšího a pro svou nenáročnost nejoblíbenějšího domácího hada. Jak již název napovídá, její zbarvení je do červena, ale existují i jiné formy zbarvení. Užovka červená se dorůstá 140 - 180 cm. Ve volné přírodě se užovky živý drobnými hlodavci.Chov

Pro její klidnou povahu a jednoduchost chovu je vhodná pro začátečníky. V zajetí je to nejčastěji chovaný druh hada.


Potrava

V zajetí stačí užovku krmit myšmi (1 kus 1-2x týdně), mladé hady myšími holátky. Pro zpestření jídelníčku tohoto hada je možno použít třeba jednodenní kuře. Zhruba tři dny po krmení užovka potravu tráví a v této době je potřeba jí nechat v klidu.


Terárium

Velikost terária by měla být úměrná počtu chovaných hadů. Pro jednoho jedince postačuje terárium o velikosti 50×40×40 cm. Dno terária by mělo být pokryto pískem kokosovým substrátem nebo rašelinou, popřípaně směsí. Terárium je potřeba vybavit kamenem (aby se měla užovka kam schovat a kde vyhřívat), miskou na vodu (velkou tak, aby se v ní celá mohla stočit) a topení (žárovka, topný kámen). Teplotu v teráriu udržujeme okolo 28°C. Vzhledem k tomu, že užovky rády lezou a prozkoumávají, je vhodné do terária umístit i nějaké větve. Terárium pravidleně zvlhčujeme např. rozprašovačem.


Svlékání

Užovka červená se svléka zhruba jednou za měsíc a proces svlékání trvá přibližně týden. Během tohoto týdne užovka nepatrně ztratí barvu a jakoby zešedne, oči se jí zakalí. Užovka je zalezlá, protože je slepá a zhruba po týdnu opět dostane svou barvu a po třech dnech svleče starou kůži. Před svléknutím je nutno v teráriu udržovat ještě větší vlhkost. Pkud je svlečená kůže vceku, znamená to, že užovka je zdravá a má vhodné podmínky k chovu. Pokud kůže celá není, může to znamenat nemoc, ale i třeba jen malou vlhkost v teráriu.


NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama