Dneškem začíná zbytek tvého života.Tak ho nepromrhej zbůhdarma.
Naše ZOO 4

22. prosince 2008 v 7:28 | niklik |  Naše ZOO
Naše ZOO 4

Pogona vitticeps (Agama vousatá)
Třída:Reptilia (plazi)
Řád:Squamata (šupinatí)
Podřád:Sauria (ještěři)
Čeleď:Agamidae (agamovití)
Podčeleď:Agaminae (agamy)
Rod:Pogona
Druh:Pogona vitticeps

Poprvé popsal:
Ahl v roce 1926

Výskyt:
Savany Austrálie

Velikost:
40 - 60 cm

Pohlavní rozdíly:
U samců je patrné zesílení v oblasti hemipenisů, v období páření mají černé "vousy".

Chov a odchov:
Biotopem Pogona vitticeps jsou savany a kamenité pouště s porostem trávy a keříky. V Austrálii, kde tuto agamu najdeme, většinou teplota od května do září nepřesáhne 20°C (68°F). V ostatních měsících nejsou zvláštností denní teploty přes 40°C (104°F). Velmi často leží celé hodiny bez hnutí a sluní se. Při chovu je velmi důležitá vysoká intenzita světla s UV složkou ve spektru. Jako substrát se osvědčilo 10 - 20 cm neprašného písku. Zadní a boční stěny je vhodné vybudovat jako skálu, po které mohou zvířata lézt a vyhřívat se ní, na šplhání instalujeme silnější větev nebo kořen.
K úspěšnému odchovu Agamy vousaté je nutné období klidu dlouhé 4 - 8 týdnů. Po tomto období se agamy páří, samice klade 15 - 25 vajec, během období rozmnožování může samice naklást i více snůšek. Vejce inkubujeme při teplotě 26 - 29°C (79 - 84°F), při této teplotě se mladí líhnou za 70 - 100 dní, po vylíhnutí měří 7 - 8 cm. Odchov mláďat je stejný jako chov dospělých jedinců. Rostlinou potravu zvířata začínají přijímat až s přibývajícím věkem, v dospělosti by rostlinná potrava mělo tvořit přibližně 50 - 70% jejich jídelníčku.

Poznámky:
Agama vousatá je velmi klidný ještěr, ovšem nehodí se příliš pro začínající chovatele kvůli velkým nárokům na vyváženost potravy a v ní i vitamínů a minerálů.

NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama